General Co-Chairs

Otto Duarte

Otto Duarte
(UFRJ, Brazil)

Pascal Urien

Pascal Urien
(Institut Mines-Telecom, France)

TPC Co-Chairs

Diogo  Mattos

Diogo Mattos
(UFF, Brazil)

Francine Krief

Francine Krief
(LABRI, France)

Publicity Chair

Nader Mbarek

Nader Mbarek
(University of Burgundy, France)

Publication Chair

Hassine Moungla

Hassine Moungla
(Université Paris Descartes, France)

Steering Committee

  • Prosper Chemouil (DNAC, France)
  • Guy Pujolle (Sorbonne Université, France)
  • Raouf Boutaba (University of Waterloo, Canada)
  • Noura Limam (University of Waterloo, Canada)
  • Olivier Festor (INRIA Nancy - Grand Est, France)
  • Wolfgang Kellerer (Technische Universität München, Germany)

Program Committee

  • Abdelmadjid Bouabdallah (UTC, France)
  • Abdelmalek Benzekri (IRIT, France)
  • Abderrahim Benslimane (University of Avignon, France)
  • Abderrezak Rachedi (UPEM, France)
  • Ahmed Amamou (Gandi SAS, France)
  • Ahmed Serhrouchni (Mines-Telecom, France)
  • Anthony Krzesinski (Stellenbosch University, South Africa)
  • Badr Benmammar (UABT TLEMCEN, ALGERIA)
  • Bijan Jabbari (George Mason University, USA)
  • Celio Albuquerque (UFF, Brazil)
  • Célio Vinicius Neves de Albuquerque (UFF, Brazil)
  • David Meyer (University of Oregon, USA)
  • Dominique Gaiti (UTT, France)
  • Filip De Turck (University of Gent, Belgium)
  • Francesco Chiti (UNIFI, Italy)
  • Georg Carle (TUM, Germany)
  • Guillaume Doyen (Troyes University of Technology, France)
  • Hacène Fouchal (Univ-reims.fr, France)
  • Igor Monteiro Moraes (UFF, Brazil)
  • Jérôme François (INRIA Nancy - Grand Est, France)
  • Jian Liu (Aalto University, Finland)
  • Konstantinos Christidis (North Carolina State University, USA)
  • Lisandro Zambenedetti Granville (UFRGS, Brazil)
  • Loukas Lazos (University of Arizona, USA)
  • Maïssa Mbaye (Saint-Louis University, Senegal)
  • Man Ho Au (Hong Kong Polytechnic University, HK)
  • Maryline Laurent (Institut Mines Telecom, France)
  • Mauro Conti (University of Padua, Italy)
  • Mohamed Aymen Chalouf (IRISA, France)
  • Mohammed Atiquzzaman (University of Oklahoma, USA)
  • Nicolas Larrieu (ENAC, France)
  • Panagiotis Papadimitratos (KTH, Sweden)
  • Pascal Urien (Mines-Telecom, France)
  • Rami Langar (U-pem.fr, France)
  • Refik Molva (Eurecom France)
  • Rida Khatoun (Institut Mines Telecom, France)
  • Rolf Stadler (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
  • Romain Laborde (IRIT, France)
  • Rongxing Lu (University of New Brunswick, Canada)
  • Stefano Secci (UPMC, France)
  • Vincent Gramoli (University of Sydney, Australia)
  • Wolfgang Kellerer (Technische Universität München, Germany)
  • Yixin Diao (IBM TJ Watson Research Center, USA)
  • Yonggang Wen (Nanyang university, Singapore)
  • Zeinab Movahedi (IUST, Iran)
  • Zoubir Mammeri (IRIT, France)

Web Chair

  • Elia Kallas (DNAC, France)

Overall Arrangements

  • Aziza Lounis (DNAC, France)

Technical Sponsors

Important dates

  • Paper Submission Due
    Novembre 23, 2018
    December 21, 2018 (Extended)
  • Paper Review Feedback
    January 17, 2019
  • Final Papers Due
    January 27, 2019
  • Conference
    March 27-29, 2019

Organized by